Oturumu sonlandırmak istediğinizden emin misiniz?
Silmek istediğinizden emin misiniz?

Ds 2019, J1 Vizesi nedir?

Anasayfa » Work and Travel » Ds 2019, J1 Vizesi nedir?

İş anlaşması ve sponsor kuruluşun istediği belgeleri SİNER, öğrenciden alarak sponsor kuruluşa iletir. Çalışma izni anlamına da gelebilecek DS-2019 formu (Certificate of Eligibility for Exchange Visitor Status), bu belgeleri alan sponsor tarafından basılarak yine SİNER aracılığıyla öğrenciye iletilir.

DS-2019 ve diğer gerekli vize evrakları ile A.B.D. İstanbul Konsolosluğundan ya da Ankara'daki A.B.D. Büyükelçiliğinden, SİNER’in alacağı bir randevu ile vize başvurusu yapan öğrenci, pasaportuna okulunun kapalı olduğunu ve çalışabileceğini beyan ettiği tarih aralığı için basılan J-1 vizesi ile resmen programın katılımcısı olur. Kriterlere uyan katılımcıların vize alma oranı %95 civarındadır.

Katılımcının çalışabileceği süre, DS-2019 formu üzerinde belirtilir. Bu tarihler arasında katılımcı, Work And Travel programı ile Amerika’da çalışma ve kalma hakkına sahiptir. Katılımcılar dilerse bu tarihlerin başından sonuna kadar çalışabilecekleri gibi, isterlerse ara bir tarihte başlayıp yine ara bir tarihte programa son verebilirler ve Türkiye’ye dönebilirler.

Katılımcılar, ABD'deki yasal sürelerinin dolmasının ardından ülkelerine dönmek zorundadırlar. J-1 türü vize uzatılamaz, katılımcı statü değişimi için başvuru yapabilse de genellikle programın tabiatına uymadığı gerekçesiyle bu istek onaylanmaz. Program katılımcısının, ülkesine dönüşünün ardından konsolosluğu bilgilendirmesi gerekebilir. Bir katılımcı, şartları sağladığı müddetçe tekrar katılım için başvurabilir.

Daha detaylı bilgi ve aklınızdaki sorular için ofisimizde bizi ziyaret edebilir, telefonla +90 312 418 9393 veya info@sineregitim.com email adresinden bize ulaşabilirsiniz …