Oturumu sonlandırmak istediğinizden emin misiniz?
Silmek istediğinizden emin misiniz?

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Work and Travel » Sıkça Sorulan Sorular

  Work and Travel programının bana sağlayacağı faydalar nelerdir?

Çalışıp para kazanarak masraflarını en aza indireceksiniz.
İngilizcenizi ilerletmek için uygun ortam bulacaksınız.
Amerikan kültürü ve diğer yabancı kültürleri yakından tanıyacaksınız.
Amerika’da tatil yapma imkanına sahip olacaksınız.
Yeni dostlar kazanabileceksiniz.
Yurtdışında iş tecrübesi elde edecek ve böylece CV’nize de yeni bir değer katacaksınız.

  WAT Program süresini Amerika'da iken uzatabilir miyim?

WAT programı çok özel bir programdır. J-1 vizesi sadece program süresi boyunca verilir ve Amerika'da iken uzatılamaz bu nedenle mutlaka program sonunda Türkiye'ye dönmeniz gerekir.

  Çalıştığım işte işverenden kaynaklanan bir sorun varsa ne yapmalıyım?

En kısa sürede SİNER WAT Danışmanlarını bilgilendiriniz. Program koordinatörünüzle sürekli irtibat halinde olmanız size en küçük bir problemde dahi yardım konusunda büyük kolaylıklar sağlayabilir.

  Sosyal Güvenlik Numarası Nasıl Alınır?

WAT programına katılan öğrenci Amerika'da para kazandığı için mutlaka sigortalı olmak zorundadır. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) olmadan Amerika'da çalışamazsınız. Amerika’da herkesin kendine özgü sadece bir SSN numarası olur. Bu numara sizin işe başlayabilmeniz için en önemli gerekçedir. İşveren bu numarayı gerekçe göstererek sizi işe kabul etmeme hakkına sahiptir. Bazı işyerleri sosyal güvenlik numarası olmadan da öğrenci kabul etmekte; fakat maaş ödemesini mutlaka sosyal güvenlik numarası alındıktan sonra yapmaktadır. Sosyal güvenlik numaranız normal koşullar altında en kısa sürede I-94 formunda belirtilen adresinize postalanacaktır. SİNER Alaska WORK and TRAVEL katılımcılarını havalanında karşılamakta, sosyal güvenlik numarası başvurusu, SEVİS kaydı gibi yapılması gereken yasal işlemlerde öğrencilerinin bizzat yanında olarak yardımcı ve destek olmaktadır. Ayrıca Turizm WORK and TRAVEL katılımcıları için de Amerika’da 4 farklı lokasyonda havalanında karşılama, sosyal güvenlik numarası başvurusu, SEVİS kaydı gibi yapılması gereken yasal işlemlerde ve çalışacakları işyerlerine ulaşımı sırasında öğrencilerine yardımcı ve destek olarak Amerika’daki ilk saatlerini sorunsuz geçirerek kendilerini rahat ve güvende hissetmelerini sağlamaktadır.

  Kendi bulacağım ekstra bir işte daha çalışabilir miyim?

Kendi bulacağınız ekstra bir işte herhangi yasal bir engel veya kısıtlama olmadan çalışabilirsiniz. Mevcut çalışma izniniz ikinci bir iş için de geçerli olacaktır. Ancak çalışma saatlerinizi gözönünde bulundurmalı ve işinizi ihmal etmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 Programı tamamladıktan sonra Amerika'da ne kadar kalabilir ve tatil yapabilirim?

Program bitiminden itibaren yasal olarak 30 gün süre ile Amerika'da kalma hakkınız vardır. Ancak bu süre boyunca çalışamazsınız. Genelde öğrenciler bu süreyi gezmek için kullanırlar. 30 günün sonunda ABD’yi terk etmeniz gerekmektedir.

 Acil bir durum nedeni ile Türkiye'ye dönebilir miyim?

Evet, dönebilirsiniz. Ancak hemen SİNER WAT Danışmanlarını, Amerika'daki program koordinatörünüzü ve en önemlisi işvereninizi bilgilendirmeniz gereklidir.

  İşimden ve ortamdan şikayetçi isem ne yapmam gerekir?

Unutmayın ki size verilen işi ve sağlanan ortamı dünya genelinde isteyen on binlerce öğrenci bulunmaktadır. Bu nedenle işiniz ve ortama uyum ilk günler sizin için zor olsa bile bir süre sonra alışabilir ve uyum sağlayabilirsiniz. WAT programı kolay bir program değildir. Günde en az 8-10 saat çalışmanız gerekir. Ayrıca, ülkenizden uzakta olmanız ve belki de ilk defa bir işte çalışıyor olmanız size bir kültür şoku yaşatacaktır. Bu çok doğal bir durumdur. Bu nedenle kendinize zaman tanıyınız. Ancak, ilk günlerdeki zorluklar haricinde sürekli devam eden ciddi problemler varsa hemen Amerika daki sponsorunuza bilgi veriniz ayrica SİNER WAT Danışmanlarına bilgi veriniz. Şikayetleriniz anında Amerika'daki sponsor kurulusta ki program koordinatörünüze iletilecektir.

 Sevis Nedir?

 

 

 

  Amerika’da Vergi Ödeyecek miyim?

Amerika'da çalıştığınız için vergi ödemek zorundasınız. İşe başladığınız gün işvereniniz tarafından size verilen W-4 (İşe giriş bildirgesi) formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekir. Bu forma göre vergi kesintileriniz maaşınızdan yapılacaktır. Öğrenci programı tamamladıktan sonra işvereni tarafından ogrencinin adresine posta ile ocak ayinda W-2 (bir tür maaş bordrosu) formu verilir. Bu formu eksiksiz doldurarak Amerikan Hükümetine çalıştığınız süre boyunca ödemiş olduğunuz vergileri geri alabilirsiniz. Bu konuda SİNER katılımcılarına yardımcı olacaktır.

  Vize Alamazsam Program Ücretini Geri Alabilecekmiyim?

Vize reddi durumunda; sözleşme şartlarına göre program ücreti geri iade edilir.

  Amerika’ya Giderken Yanıma Ne Kadar Harçlık Almalıyım?

Amerika’ya giderken katılımcının 800$ yanına alması tavsiye edilir. Çünkü maaşınızı Amerika’da çalışmaya başladıktan bir kaç hafta sonra alacaksınız. Amerika’ya ilk gidişinizde yapacağınız yol, yaşam masrafları ve bir kaç haftalık konaklama ücretini ancak bu yanınıza alacağınız parayla karşılamanız gerektiğini unutmayınız

  Sağlık Sigortam Olacak Mı?

Amerika'da özel sigorta kavramı gelişmiştir. Özel sigortalar da kendi içlerinde çeşitlendirilmiş ve kapsamlarına göre fiyatlandırılmıştır. Work and Travel programında sponsor kuruluşunuz, Amerika'da hastalık ve kaza anında kullanabilmeniz için 4 aylik sağlık sigortanızı yaptırmaktadır. ABD'de daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, fark primi ödeyerek sigortanızın geçerlilik süresini kalış süreniz kadar uzatmanız gerekir. Sağlık Sigortası Detayı : Work and Travel sağlık sigortanız, hastalık ve kazalardaki yaralanmalara karşı her tür tıbbi tedaviyi içermektedir. Poliçe, doktor, hastane, yatarak tedavide ilaç giderleri, gerektiğinde ameliyat ve bakımı karşılamaktadır. Kaza sonucu gerekli olan diş ve göz tedavi giderleri dışındaki rutin göz ve rutin diş tedavisi, estetik ameliyatlar, sigorta başlangıç tarihinden önce ortaya çıkmış olan mevcut rahatsızlıklar kapsam dışındadır.

  Vizeye Nasıl Başvuruyorum?

Vize randevusu için Akbank`a 160 dolar vize ucretinin yatirilmasi ve  SİNER’e iletilmesinden sonra WAT Danışmanları tarafından öğrenci adına randevu tarihi alınacaktır. Vize formları danışmanlarınız tarafından belirtilecek tarihe kadar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. SİNER WAT Danışmanları öğrencinin vize için hazırlamış olduğu evrakları kontrol edecek ve öğrenciyi vize mülakatına hazırlayacaktır.

  Programa Kaç kez Katılabilirim?

Katılım şartlarını sağladığınız sürece katılabilirsiniz.Programla ilgili herhangi bir sure kisitlamasi bulunmamaktadir.

  Acil durumlarda ulaşabileceğim bir numara var mı?

Program süresince sizinle ilgilenecek ve 24 saat boyunca acil durumlarda arayabileceğiniz telefon hizmeti sponsor kuruluşumuz tarafından sağlanacaktır. Bununla birlikte SİNER WAT Danışmanlarına da her konuda 24 saat boyunca ulaşabilirsiniz.

  Daha önce Amerika'da çalıştım. Tekrar Sosyal Güvenlik Kartı için başvurmam gerekiyor mu?

Hayır.Daha önce aldığınız Sosyal Güvenlik Numaranız geçerlidir ve gerekli belgeleriniz (DS-2019 formunuz) bulunduğu sürece aynı numarayı kullanabilirsiniz. Kartınızı kaybetmiş olsanız bile, eski Sosyal Güvenlik Kartınızı yeniden çıkartabilirsiniz.

  Vizeden red alırsam ne yapacağım?

Vize görüşmesi olumsuz sonuçlanır yani reddedilirse, dilerseniz tekrar vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak her vize görüşmesi için 160 USD vize başvuru ücretinin konsolosluğa ödenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bir defa daha başvuru yapmak istemezseniz Work and Travel program ücretinin geri ödenmesi için; DS 2019 formu ile Pasaportunuzun ilk sayfasının ve varsa red damgasının basıldığı sayfanın fotokopilerini 5 gün içinde ofisimize ulaştırmanız gerekmektedir.

  Arkadaşlarımla aynı yerde çalışabilir miyim?

Aynı işyerinde çalışma ve aynı yerde konaklama çoğu zaman mümkün olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki erken kayıt yaptıran öğrenciler arkadaşlarıyla aynı işe daha kolay bir şekilde yerleştirilir.

  Programa ne zaman başvurmalıyım?

Programa erken başvurmak sizin için avantaj sağlar. İş seçenekleri tükenmeden dilediğiniz işi seçmenize olanak verir. Ayrıca erken başvurmak sizi konsoloslukta oluşacak sıra ve diğer konulara karşı avantajlı kılacaktır.