Oturumu sonlandırmak istediğinizden emin misiniz?
Silmek istediğinizden emin misiniz?

Work and Travel Nedir?

Anasayfa » Work and Travel » Work and Travel Nedir?

Work and Travel, WAT ya da Work and Travel in USA, Amerika Birleşik Devletleri’nin kültürler arasında yakınlaşma sağlamak ve sezonluk olarak artan düşük/orta vasıflı çalışan ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 1961'den bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı'na (Department of State) bağlı "Bureau of Educational and Cultural Affairs" aracılığıyla sürdürdüğü 'Değişim Ziyaretçisi' ( Exchange Visitor ) uygulamalarından Summer Work And Travel programının, programı yürüten sponsor kuruluşlarca kullandıkları markaları, aynı zamanda programın bilinen adlarıdır.

J-1 vizesi ile düzenlenmekte olan bu program, dahil olan ülkelerdeki -buna Türkiye 90'ların başından bu yana dahildir- üniversite öğrencilerinin, yaz aylarında ABD'de geçici işlerde çalışarak yaşamlarını sürdürmelerine ve bu sürede ABD'yi gezip tanıyarak İngilizce'lerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Program, ABD'li işverenlerin vasıfsız ya da düşük vasıflı işlerde, sadece yoğun sezonda çalışacak işçi bulması için de en uygun yöntem sayılmaktadır.

Çalışma süresi, en fazla dört aydır. Katılımcılar, DS-2019 formu üzerinde yer alan, çalışmaya başlayacakları tarihten bir hafta önce ABD'ye giriş yapabilecekleri gibi, çalışma süresinin bitiminin ardından bir ay da çalışmadan ABD'de turistik amaçlı olarak kalabilir.

Program katılımcıları, genellikle turistik bölgelerdeki oteller, restoranlar, eğlence parkları, plaj ve havuzlarda İngilizce seviyeleri ve yeteneklerine göre değişen pozisyonlarda (Örneğin garson, cankurtaran, kat görevlisi) çalışmaktadırlar. 

Katılımın her yıl arttığı program, Türkiye'de 2000'li yıllarla birlikte adını duyurmaya başladı. Doğu Avrupa ülkeleri öğrencilerinin yıllardır kullandığı bu sisteme, her yıl Türkiye’den 5000 üzeri öğrenci katılmaktadır. Bulgaristan, Rusya, Slovakya, Polonya,İrlanda gibi ülkelerin her birinden yılda 5.000'in üzerinde öğrencinin katıldığı programa ilgi her yıl katlanmaktadır.

Tüm bu popülariteye rağmen, adayların bunun bir çalışma değil kültürel değişim programı olduğunu unutmaması, amaçlarını ve beklentilerini belirleyerek başvuru yapmaları, başvuru yaparken seçtikleri danışman şirketin güvenilirliğini araştırması, temsilci, sponsor ve işverenle yaptıkları sözleşmeleri dikkatle incelemesi, eski katılımcıların görüşlerini almaları ve programın tabiatı gereği çeşitli aksaklıklarla karşılaşılabileceği, bu durumlarda alınan desteklere rağmen kendi ayakları üzerinde durması gerekebileceğini unutmaması gerekmektedir.

WAT programına katılım süreci, öğrencinin SİNER’e ön kayıt işlemlerini yapması ile başlar.

  • Ön başvuru fomunun doldurulması
  • Ön kayıt sözleşmesinin imzalanması
  • Ön kayıt ücreti olan $400’ın yatırılması

İle ön kayıt işlemi tamamlanmış olur. Bu işlemden sonra öğrenci;

  • Work & Travel Programı Başvuru Formu
  • 3 adet fotoğraf
  • İngilizce öğrenci belgesi
  • Transkript
  • Pasaport fotokopileri( ilk sayfa)

Ve öğrenci dosyasında bulunan formları eksiksiz doldurarak SİNER’e teslim etmelidir. Öğrenci kendisine sunulan iş türlerinden ilgilendikleri hakkında çok daha ayrıntılı bilgiye, kendisine verilen kullanıcı adı ve şifresiyle gireceği iş listesindeki dosyalardan ulaşabilir. Böylece öğrenci tüm işleri ve işler hakkındaki bütün bilgileri inceleyerek dilediği işi kendisi seçmiş olur!!!

Daha detaylı bilgi ve aklınızdaki sorular için ofisimizde bizi ziyaret edebilir, telefonla +90 312 418 9393 veya info@sineregitim.com email adresinden bize ulaşabilirsiniz …